4 Kasım 2016 Cuma

Samsung parçalanma riski nedeniyle ABD'de çamaşır makinelerini geri topluyor

Cep telefonu pazarındaki iddialı ürünü Galaxy Note 7'yi geri çağırmak zorunda kalan teknoloji devi, bu kez de ABD'de 2.8 milyon çamaşır makinesini geri çağırıyor. Sebebi, makinelerin kullanım sırasında parçalanma riskinin bulunması.

Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu'ndan bugün yapılan açıklamada, "Çamaşır makinelerinin tepeleri, kullanım sırasında beklenmedik bir biçimde kasasından ayrılabiliyor. Bu da bir yaralanma riski oluşturuyor" denilerek, ürünlerin geri çağırıldığı ifade edildi.
CNBC'nin haberine göre, Samsung'a şimdiye kadar 733 adet "aşırı titreşim" ya da "tepenin çalışma sırasında kopması" şikayeti geldi. Bu yıl başında da Güney Koredevine "çamaşır makinelerinin patladığı" gerekçesiyle bir toplu dava açılmıştı.

GERİ TOPLAMA KARARI SADECE ABD'DE SATILAN ÇAMAŞIR MAKİNELERİNİ KAPSIYOR
2011 ila 2016 yılları arasında üretilen Samsung çamaşır makinelerini toplayan şirketin bu kararı sadece ABD'de satılan makineleri kapsıyor; diğer ülkelerle ilgili herhangi bir risk şimdilik söz konusu değil. 
SAMSUNG MAKİNESİ OLANLAR NE YAPACAK?
Samsung'dan yapılan basın açıklamasında, ABD'de çamaşır makinesi sahipleri için iki çözüm önerisi sunuldu.
Birincisi, bir yıl garantili evde tamir imkanı. İkincisi ise Samsung'dan ya da başka bir markadan yeni bir çamaşır makinesi almak için kullanılabilecek bir iade çeki. Bunu seçenler için yeni ürünün montajını ve eski ürünün nakliyesini de Samsung üstlenecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder